رزین پشت سنگ چیست؟

  1. خانه
  2. /
  3. رزین سنگ
  4. /
  5. رزین پشت سنگ چیست؟
رزین اپوکسی پشت سنگ مارامو
مژده نوروزی

مژده نوروزی

من یک مدیر بازرگانی علاقه‌مند به مهارت‌های فروش، شخصی و سازمانی هستم. من به دنبال راه اندازی کسب و کار شخصی نیستم؛ بلکه هدفم پیشرفت و کسب تجربیات بیشتر در کار فعلی‌ام است.

رزین پشت سنگ صنعت سنگ در کشور ما جزء صنایع مهم و دارای پتانسیل بالایی می‌باشد. با توجه به وجود ذخایر بالای سنگ خام در کشور اهمیت و لزوم فرآوری سنگ در کشور بسیار بالاست اما زمانی ارزش‌افزوده ایجاد شده درست و مبتنی بر توسعه پایدار می‌باشد که تولیدات کارخانجات ما استاندارد و قابل رقابت در بازارهای بین‌المللی می‌باشد.

رزین اپوکسی مناسب‌ترین چسب جهت استحکام‌ بخشی به سنگ می‌باشد در صنعت سنگ و کارخانجات سنگ‌بری از رزین‌های پلی استر غیراشباع نیز استفاده می‌شود. عمده دلایل آن ارزان بودن این رزین‌ها می‌باشد اما جدای بحث قیمت کیفیت این رزین‌ها در فرآوری سنگ‌های تزئینی قابل‌مقایسه با رزین‌های اپوکسی نیست.

رزین پشت سنگ اپوکسی که جهت چسباندن توری های مش به پشت سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای مشخصه‌های متعددی می‌باشد غلظت زمان خشک شدن حداقل دمای انجام واکنش میزان سطح نهایی و مقاومت در تغییر رنگ ازجمله پارامترهای مهم در انتخاب رزین پشت سنگ اپوکسی می‌باشد.

در بررسی رزین پک سیم پشت سنگ همخوانی پوشش روز روی توری مش و اپوکسی بسیار مهم بوده انواع توری مش مورد استفاده در صنعت سنگ عبارت است از توری مش پتروشیمی توری مش پلاستیکی و توری مش الیاف شیشه یا همان توری مش فایبرگلاس می‌باشد.

از آنجا که انتخاب توری مبحث بسیار مهم و فنی می‌باشد و تاثیر بسزایی در کیفیت کار و فناوری سنگ دارد منحصراً به آن‌ها پرداخته و در پایان مقایسه کلی نیز بین آن‌ها انجام خواهیم داد.

توری مش پتروشیمی

این توری ها از الیاف نخ پتروشیمی مثل نخ پلی‌آمید تولید شده‌اند استحکام کششی خوبی دارند و قیمت آن‌ها خیلی ارزان است. در صنعت سنگ به‌صورت اصولی استفاده نمی‌شود چون چسبندگی آن به رزین اپوکسی سنگ پایین است مقاومت حرارتی پایینی دارد و در اثر باز شدن ترک سنگ مقاومت لازم را ندارد.

توری مش پلاستیکی

این توری تولید شده از مواد پلاستیکی می‌باشد که علی‌رغم اظهارات شرکت‌های عرضه‌کننده آن مبنی‌بر ارزان بودن یا مقاومت حرارتی بالا در عمل و اجرایی کیفیت بسیار پایینی داشته و استحکام لازم جهت ایجاد لایه‌ای کامپوزیت پشت سنگ با رزین اپوکسی را نداشته و استحکام بالایی ندارد، لذا در صورت استفاده از توری پلاستیکی در حین فرآوری و با پس‌از آن امکان شکسته شدن اسلب های سنگی وجود دارد از این‌رو مورد استفاده عمومی و اصولی در صنعت سنگ نداشته.

توری فایبرگلاس

 مش های فایبرگلاس در واقع توری های تولید شده از الیاف شیشه می‌باشد بدین‌ صورت که رشته‌های نخی نازک به یکدیگر تنیده‌شده و نخ‌های فیبر شیشه را ایجاد می‌نماید که ضخامت این نرخ‌ها متناسب با گرماژ و چشمه توری متفاوت می‌باشد. پس‌از آن بافت توری از الیاف فیبر شیشه صورت می‌پذیرد که در این حالت مش خام تولید شده
در این مرحله لازم است تا استحکام توری بالا رود. در اصطلاح آن را با رزین آغشته می‌کنند تا امکان استفاده آن به وجود آید و بتوان آن را پشت سنگ با رزین پشت سنگ استفاده کرد. رزین‌های مورد استفاده به‌عنوان پوشش برای توری آکریلیک و پلی استری است.
در صنعت سنگ برای رزین‌های پلی استر از توری الیاف شیشه با آهار پلی استر بهتر است تا استفاده شود و برای رزین پشت سنگ اپوکسی بهتر است از توری فایبرگلاس با آهار رزین آکریلیک استفاده شود که چسبندگی بهتری با رزین اپوکسی و سنگ ایجاد می‌نماید.

در زمینه رزین پشت سنگ شرکت‌های تولیدی داخلی و بازرگانی نسبت‌به واردات این محصولات اقدام می‌نمایند کارخانجات سنگ‌بری با توجه به سنگ‌هایی که فرآوری می‌کنند از محصولات مختلف استفاده می‌کنند شرکت بازرگانی مارامو که در زمینه واردات و تولید محصولات شیمی ساختمان و مواد شیمیایی حدود ۲ دهه سابقه فعالیت دارند حدود ۱۵ سال می‌باشد که این محصولات را بومی‌سازی کرده و بسیاری از نیازهای صنایع مرتبط با تولیدات خود تحت برند ماراما تعیین نموده. این مجموعه که در حال حاضر با نام گروه مارامو در بازار فعالیت می‌کند علاوه‌بر رزین‌های اپوکسی سنگ و چوب و هنری و همچنین رزین‌های اپوکسی تخصصی برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی اقدام به عرضه کاملاً تخصصی توری الیاف شیشه با بهترین کیفیت نموده‌است. حاصل آن عرضه مستقیم به تعداد قابل‌توجهی از اهالی صنف سنگ در شهرهای مختلف می‌باشد این مجموعه با توجه به دانش فنی بالا و به‌روز و هم چنین امکان عرضه گسترده به واسطه عاملین متعدد در شهرها و شهرک‌های صنعتی در سراسر کشور توانسته سرویس مطلوبی را نیز ارائه دهد.

5/5 - (4 امتیاز)
مطالب مرتبط